Pavasara svētki – Lieldienas

Lieldienas latviešiem ir pavasara saulgrieži, kurus svin par godu pavasara un saules atnākšanai, tādēļ ar šiem svētkiem saistīti dažādi ticējumi un senču tradīcijas. Šajā bloga rakstā apkopojām tradīcijas, ar kurām šos svētkus sagaidīt, un dāvanu idejas, ar kurām varat iepriecināt savu ģimeni!

1. Pūpolsvētdiena

Lieldienu gaidīšana sākas jau ar skaisto Pūpolsvētdienu. Pūpolsvētdiena ievada Kristus ciešanu laika pēdējo nedēļu – Kluso nedēļu, kurā norisinās visi lielie notikumi, proti, Svētā Vakarēdiena iestādīšana Zaļajā ceturtdienā, Kristus krusta nāve Lielajā piektdienā un Kristus augšāmcelšanās Lieldienās. Pūpolsvētdienu ierasts sagaidīt agri no rīta, kad ģimenes locekļi viens otru var maigi nopērt ar pūpolzaru , sakot vārdus “Apaļš kā pūpols, vesels kā rutks! Veselība iekšā,slimība ārā!” Nav gan īsti skaidrs, kā un kāpēc radusies šī tradīcija, taču tas var būt vienkārši jauks un jautrs veids, ka saulainā pavasara rītā mazliet iepriecināt savus ģimenes locekļus pirms gardām svētdienas brokastīm!

2. Olu krāsošana

Ar Lieldienām mums visiem noteikti asociējas olu krāsošana. Tā ir viena no Lieldienu raksturīgākajām tradīcijām, kā arī senākajām. Visbiežāk sastopamais olu krāsošanas veids ir vārīt tās sīpolu mizās, tad olas iegūst zeltaini brūnganu krāsu. Pie olām var piestiprināt arī dažādus ziedus, lapiņas, rīsus un citus graudaugus, kā arī mežģīnes un citus audumus. Dažādas neparastas krāsas olām var iegūt, vārot tās, piemēram, mellenēs, vai citu nokrāsu ūdenī. Ir ļoti daudz veidu, kā Lieldienās izdaiļot Lieldienu olas. Bērniem parasti patīk piedalīties olu krāsošanā, tāpēc tās var arī apzīmēt vai aplīmēt ar uzlīmēm.

Ola ir saules simbols, ko jau no seniem laikiem uzskatījuši par stiprinājumu un maģisku līdzekli dzīvībai un auglībai.

3. Olu meklēšana

Olu meklēšana ierasti ir viena no iemīļotākajām bērnu atrakcijām un tradīcijām. Olu slēpšana un meklēšana ir tik jautra un ģimeniska atrakcija, ka tajā nereti iesaistās visi ģimenes locekļi, ne tikai paši mazākie!  Īpaši motivēta ir meklēšana, ja starp vārītajām olām ieslēpusies arī kāda šokolādes ola. Pēc olu atrašanas var sākties našķošanās ar tām.

4. Olu kaujas

Lieldienu sacensību gars mostas tad, kad ir laiks noskaidrot, kuram ģimenes pārstāvim padevusies visstiprākā Lieldienu ola – laiks kaujām! Tas, kurš uzvar kaujā, patur sakauto olu sev, lai vēlāk redzētu un izvērtētu, kurš bijis visveiksmīgākais. Taču, ja tās sanākušas īpaši skaistas un ir žēl tās sasist, ar olām šajā dienā mēdz arī mainīties – tā būs skaista dāvaniņa šajos svētkos!

Dzirdēts, ka Lieldienās sarosās arī visi jokdari, kuri olu kaujām sagatavo īpašas koka olas – esiet vērīgi!

5. Olu ripināšana

Olu ripināšana ir izklaide, kurai jāsagatavojas laikus. Būtu jāsagatavo speciāla renīte, kuru novieto slīpi, bet derēs arī parasts koka dēlis. Spēlētāji pa vienam ripina lejā savu olu un katrs nākamais cenšas, lai viņa ola aizripotu tālāk. Uzvar tas, kura ola aizripojusi vistālāk.

6. Šūpošanās

Tāpat kā olu krāsošana, arī šūpoļu kāršana un šūpošanās ir viena no galvenajām tradīcijām Lieldienās. Šūpošanās ir obligāta svētku rituāla sastāvdaļa. Ticējumi vēsta, ka Lieldienās vajag daudz šūpoties, jo tad visu gadu nenāks miegs, kā arī kārtīga izšūpošanās nodrošina, ka vasarā dunduri, odi un čūskas nekodīs, būs brangas aitas un gari lini.

Šūpošanās ir maģisks rituāls, kas simboliski atdarina saules šūpošanos un dancošanu Lieldienu rītā.

Šūpošanās ar maģijas palīdzību it kā palīdz saulei iešūpoties, lai vieglāk būtu uzkāpt debesu kalnā līdz augšai. Savulaik Lieldienās pirmos izšūpoja mājas saimnieku un saimnieci. Šūpojās visas trīs svētku dienas un bieži vien arī nedēļu pēc Lieldienām. Pēc šūpošanās beigšanas šūpoles nedrīkstēja atstāt, tad putniem neizdodoties perēšana, vārnas aiznesot cāļus. Šūpoles parasti izjauca un sadedzināja, lai raganām nebūtu kur šūpoties.

7. Svētku galds

Lieldienu svētku galds nav iedomājams bez vārītām olām, taču galdā var likt vēl daudz un dažādus ēdienus. Lieldienu īpašie ēdieni ir apaļi, saules simboliku attēlojoši.

Lieldienās ēdot zirņus, var iegūt bagātību un turību.

Olu ēšana vajadzīga, lai augtu apaļš kā ola.

Ēdot olu bez sāls, vasarā daudz melos.

8. Ticējumi

Lieldienas tam ir īstais laiks, lai veltītu laiku sejas un ķermeņa kopšanai. Šis ir dabas atmodas laiks, kad tā atgūstas no ziemas miega, pilna možuma un enerģijas, spējot ar to dalīties arī ar mums.

Svētku rītā agri jāceļas, lai redzētu saules uzaušanu un jāskrien uz tuvāko tekoša ūdens vietu, kur tas tek pret sauli, un jānomazgā seju!

Lieldienu rītā, pirms saullēkta jāiet upē mazgāties, lai visu gadu būtu vesels;

Lai būtu sārti vaigi, Lieldienu rītā, pirms saullēkta, jānoēd vismaz 12 dzērvenes;

Latvijas ražotāji rada noderīgas, praktiskas, radošas un oriģinālas lietas, kuras var pielāgot katriem svētkiem – arī Lieldienām!

Dāvanu idejas ģimenei Lieldienās:

1. Galvas lente “Lāčausis” no Peony

Pavasarī laikapstākļi ir ļoti mānīgi, tāpēc ikvienam ģimenes loceklim noderēs galvas lente, kas ir skaistos latvju rakstos rotāta. Matu lente darinātā pēc “Lāčplēša” motīviem. Galvas lentes, cepures un suvenīri īpaši piemēroti Latvijas svētku dienās, tā būs vērtīgā dāvana sev, bērniem, radiem, draugiem, kolēģiem, sadarbības partneriem, kā arī ārzemju viesiem!

2. Džemperi no GrandFather Hoodies

Lai Liedienās meklējot, ripinot un cīnoties ar Lieldienu olām visiem būtu silti un ērti, GrandFather Hoodies būs labākā dāvana gan lieliem, gan maziem. Audums ir ražots no garām kokvilnas šķiedrām, kas padara to izturīgu pret auduma pūkošanos un džemperis Jums varēs kalpot vairākus gadus.

3. Šūpuļkrēsls no HammockChair

Visi Hammock Chair šūpuļkrēsli ir roku darbs. Izvēlētie materiāli ir tīkami acij un pieskārienam. Visi šķērskoki ir atrasti Latvijas mežos vai pie Baltijas jūras un katrs no tiem ir unikāls un dabas veidots. Šāds krēsls būs oriģināls papildinājums privātmājas dārzam!

4. Puķu spiede no Nature King

Puķu spiede būs skaista dāvana Lieldienās, jo tieši pavasarī arā var atrast pirmos pumpurus, lapiņas un ziediņus. Tas būs interesants veids, kā apgūt augu nosaukumus un aktīvi pavadīt laiku svaigā gaisā. Arī nosaukums “Nature King” izveidojies no vārdiem “dabas bērns”. Cilvēks, kas ir vienkāršs un patiess pret sevi. Cilvēks, kas sevi savieno ar dabu un ir karalis pats savai dzīvei.

49.0085.00

5. Groziņi no IkoCrochet

IkoCrochet ir eleganti un praktiski tamborēti grozi, ar kuru palīdzību viegli padarīt savu interjeru mājīgāku. Ir pieejams ļoti plašs krāsu klāsts, kā arī atbilstošākie izmēru dažādām funkcijām – sākot no maziem groziņiem dažādu sīkumu uzglabāšanai līdz lieliem groziem kārtības nodrošināšanai bērnistabā vai veļas glabāšanai vannasistabā. Šie groziņi būs arī lielisks risinājums, meklējot dāvanu, kad jāiet ciemos – vienkārši piepildi groziņu ar saņēmēja mīļākajiem saldumiem, Lieldienās tās var būt paškrāsotas olas – un oriģināla dāvana gatava! Visi groziņi ir rūpīgs roku darbs!

6. Galda spēles no Solid Wood Gifts 

Galda spēles ir forša dāvana gan mazajiem, gan pieaugušajiem. Šajā “Banana” attīstošās puzles mazajā komplektā ir 25 banānu formas puzles gabaliņi. Šo puzli var izmantot dažādu torņu, telpisku objektu un krāvumu būvniecībai. Puzle attīsta sīko motoriku un telpisko uztveri, trenē pacietību, līdzsvara sajūtu, veicina radošo domāšanu. Puzli iespējams izmantot kā spēli 2 un vairāk spēlētājiem ar mērķi uzbūvēt augstāko torni. Zaudē tas, kuram tornis sabrūk.

7. Skrejritenis no DipDap

DipDap skrejritenis būs īpaši piemērots mazākajiem ģimenes locekļiem. Ritenis ir izgatavots no koka –  bērza saplākšņa, kura virsma ir apstrādāta ar videi un bērniem draudzīgu materiālu – linsēklu eļļu. Skrejritenis attīsta līdzsvara sajūtu un koordināciju, kā arī bērnu sagatavo braukšanai ar pedāļu divriteni. Drošs veids, kā apmācīt mazu bērnu braukt ar divriteni –  to var lietot gan iekštelpās, gan arī ārā.

8. Vilnas čības no Woolig

Čības būs noderīga dāvana ikvienam ģimenes loceklim, īpaši šādos pavasarīgos svētkos – pavasarīgā krāsā. Woolig vilnas čības ir darinātas no augstas kvalitātes vilnas. Vilnas čības radītas no elpojoša materiāla, ir mīkstas un vieglas, regulē mitrumu un temperatūru, neuzsūc un nesaglabā smakas un tās drīkst mazgāt.

Novēlam Jums ģimeniskas un saulainas Lieldienas! Ja vēlaties iepriecināt savus ģimenes locekļus ar skaistām dāvanām – nāciet uz www.discoverlatvia.eu